Faydalı Bilgiler

Evdeki Kum Havuzu..
Çocuğunuz soğuk havalarda ya da akşam saatlerinde kum havuzunda oynamak isteyebilir peki bu durumda ne yapacağız?


Ailede Arkadaşlık Kurmak
Eski bir deyiş vardır ailenizi seçmesiniz ama arkadaşınızı seçebilirsiniz. Ne var ki aile içinde arkadaşlığı seçmeyi pek tercih etmiyoruz..Saldırganlık, nedenleri, ve önleme yöntemleri..
Saldırganlık küçük çocuklarda normal bir tepki biçimidir.Çocuğun güvenlik,mutluluk ya da başka bir gereksiniminin Şekil değiştirerek başka bir biçimde ortaya çıkmasıdır.    


Çocuğun yalan söyleme nedenleri ve önleme yöntemleri..
 Günlük yaşamımızda hemen hemen hepimiz yalana başvururuz. Ör; arkadaşımıza "bugün seninle olmayı canım istemiyor" yerine, "işim var" deriz.


Beslenme konusunda dikkat edilecek hususlar..
Çocuğun kendi kendine yemek yemeyi öğrenebilmesi için sekizinci-dokuzuncu aydan itibaren eline çatal ve kaşık verilmelidir. Hiç kuşkusuz başlangıçta üstünü ve ortalığı kirletecektir.


Parmak emme alışkanlığı karşısında en sağlıklı yaklaşım nedir?
 Olayı telaşa kapılmadan sabırla karşılamak ve sürekli ilgilenmekten kaçınarak, çocuğa bu alışkanlığın bebekçe bir davranış olduğunu, başkalarını gözüne hoş görünmeyeceğini basit bir dille anlatmaktır.


3-6 Yaş Arası dönemle ilgili bilgiler..
3-6 yaş döneminde çocuk dokunma yoluyla kendisini ve cinsel organlarını tanımaya başlar. Çocuğun cinsel organlarını elleyerek tanımaya çalışması çoğu kez büyükleri çok rahatsız eder.


Küfür, Nedenleri ve Yapılması Gerekenler..
  Küfür üç temel gruba ayrılır.
 - Ya beddua etmek ya da birine zarar verilmesi dileğini yansıtan konuşma biçimi
 - Cinsel içerikli küfürler, müstehcen konuşmalar
 - Kişiliğe yönelik küfürler. Manyak, salak...Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitede Çocuğa Yaklaşım Önerileri
Eğer yapması gereken şey veya görev büyük kapsamlı ise, küçük parçalara ayırın. Ondan bu parçaları kendi kendine anlatmasını isteyin. Ona bu işi yapabilmesi için neye ihtiyacı olduğunu sorun. Hatta belirlenen iş sonuçlanıncaya kadar bu soruyu sormaya devam edin.
Detay
 
 
 
 

www.acelyaanaokulu.k12.tr 2008© - Yönetim Paneli


Ziyaretçi : 1173182 Sayfa Gösterimi : 1740221 Online : 6